Rezerwacja 660-333-314 Lokalizacja

Kinesiotaping – plastry o dużych możliwościach

Plastrowanie organizmu

Kinesiotaping, zwany inaczej plastrowaniem dynamicznym, to wykonywana przez fizjoterapeutę metoda terapii, która polega na oklejaniu dowolnych części ciała specjalnymi plastrami. Ich celem jest albo złagodzenie uciążliwego bólu (na przykład bólu pleców) albo zapobieganie kontuzjom. Często używają ich sportowcy, ale równie dobrze stosowane są do wspomnianego już leczenia bólu pleców czy leczenia kręgosłupa. Pomoże w poprawieniu krążenia i uratuje przed skurczami łydek. Plastry opracowane zostały w latach 70. ubiegłego wieku przez dobrze znanego w każdym gabinecie fizjoterapii japońskiego doktora Kenzo Kase. Największą popularność u niejednego fizjoterapeuty zyskały w latach 90.

Budowa plastrów

Każdy plaster zbudowany jest z bawełny i kleju akrylowego. Grubość i ciężar plastrów zbliżony jest do skóry. Ale to nie jedyny parametr, który czyni plastry i naturalną skórę takimi podobnymi – podobnie jak ona, te kolorowe elementy także są bardzo rozciągliwe. Dodatkowo warto wiedzieć, że są wodoodporne i bez problemów przepuszczają powietrze. Po założeniu przez fizjoterapeutę,  plaster można nosić właściwie do momentu odklejania.

Sposób działania

Działanie kinesiotapingu jest następujące. Taśma naklejona np. na miejsce bólu pleców delikatnie unosi skórę, przez co tworzy i zwiększa przestrzeń między nią o mięśniami – jest to kluczowy element, bez którego kinesiotaping nie będzie spełniać swojej roli. Bardzo ważne jest, aby fizjoterapeuta w odpowiedni sposób nakleił plaster. Przez redukcję napięcia na receptory skórne, wpływa również na odczuwanie bólu, który jest jednym z wielu powodów do leczenia przez kinesiotaping.